Menu główne:

Placówki Wsparcia Dziennego


Idź do treści

Aktualności

31.01.2014r.

Plan ferii zimowych dostępny w dziale pliki. Serdecznie zapraszmy do zapoznania się z programem.

29.07.2013r.

WYJAZD DO WISOKI TEMATYCZNEJ W PAPROTACH

Dobiega końca realizacja projektu ,,Pokaż co masz na strychu - wystawa staroci” w Świetlicy ,,Rybacówka” w Unieściu. Pierwszy miesiąc wakacji podopiecznym placówki minął bardzo szybko.
Podczas codziennych zajęć, dzieci pod opieką wychowawców Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i członków Stowarzyszenia POMOST w Unieściu:
- promowały projekt,
- pozyskiwały od rodziny, znajomych oraz sąsiadów różne przedmioty codziennego użytku obecnie już nie wykorzystywane,
- poznawały ich historię, pochodzenie oraz zastosowanie,
- dokonały renowacji przedmiotów przeznaczonych na wystawę.
Choć mieliśmy ,,pełne ręce roboty” to znaleźliśmy również czas na relaks i odpoczynek. W słoneczne dni, korzystając z uprzejmości rodziców, dzieci wychodziły na basen i na lody, a gdy pogoda była kapryśna - na frytki i na pizzę.
Nagrodą dla aktywnych uczestników projektu był wyjazd edukacyjno-rekreacyjny do Wioski Labiryntów w Paprotach. Wyjazd był okazją do poznania idei wioski tematycznej oraz wspólnej zabawy. Podczas pobytu w gospodarstwie Państwa Rybickich w Paprotach dzieci z placówki wsparcia dziennego –Świetlicy ,,Rybacówka” w Unieściu brały udział w grze terenowej tajemnica druida, zdobywały labiryntową wieżę, szukały Paprockich zwierzaków, tworzyły mega bańki mydlane oraz wiklinowe gwizdki a na koniec rozegrały pojedynek na balonowe katapulty. Tego upalnego dnia, pobyt na otwartej przestrzeni uprzyjemniały im zraszacze oraz spacery do lasu. Przygotowany przez gospodarzy pyszny obiad, sprawił, że do szczęścia niczego nie zabrakło.
Niebawem otworzymy wystawę by pokazać eksponaty zgromadzone przez dzieci w Świetlicy ,,Rybacówka” w Unieściu.
Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz turystów do odwiedzania naszej , świetlicowej wystawy staroci.


Zapraszamy do galerii zdjęć


10.07.2013r.

RODZINNIE I SPORTOWO W PLACÓWKACH WSPARCIA DZIENNEGO

W dniach 26 maja – 01 czerwca 2013 r. w Placówkach Wsparcia Dziennego, działających w strukturach GOPS w Mielnie-Unieściu, przeprowadzono cykl imprez sportowych i integracyjnych dla dzieci i młodzieży.
26 maja w świetlicach w Mielnie, Unieściu i Gaskach zgromadziły się licznie rodziny wychowanków naszych placówek. Wspólny czas spędziliśmy biorąc udział w konkursach, grach i zabawach dla całej rodziny. Podczas spotkań nie zabrakło wierszy i piosenek dla mam i ojców. Na zakończenie był słodki poczęstunek.
Natomiast 28 maja na boisku sportowym Orlik w Gąskach drużyny reprezentujące poszczególne placówki rozegrały Międzyświetlicowy Turniej Sportowy. Patronem imprezy była Wójt Gminy Mielno- Pani Olga Roszak–Pezała, która osobiście wręczyła drużynom puchary. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, ponieważ prócz nagród rzeczowych wywalczyli ex aequo 1 miejsca dla swoich placówek.
Po części sportowej na terenie placówki w Gąskach odbył się wspólny piknik – zakończony ogniskiem z kiełbaskami. Goście z Mielna i Unieścia odjechali kolorową kolejką w znakomitym nastroju.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Europejskiego Tygodnia Sportu, która dla wychowanków placówek oraz ich rodzin jest nie tylko okazją do sportowej rywalizacji ale również bliższego poznania i wspólnego celebrowania Dnia Dziecka oraz Dnia Matki i Dnia Ojca.


Zapraszamy do galerii zdjęć


11.02.2013r.

Ferie zimowe w świetlicy ,,Rybacówka” w Unieściu i ,,Akwarium” w Mielnie

W dwutygodniowych zajęciach brało udział blisko 50 dzieci w wieku od 6 do 16 lat. W ciągu tych kilku dni dzieci nie mogły narzekać na nudę. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od świetlicowo-plenerowych zajęć fotograficznych. Szukaliśmy ciekawych miejsc, ludzi, sytuacji wokół nas, które warto uwiecznić na zdjęciu i pokazać innym. Nasze fotografie wezmą udział w
OgólnopolskimKonkursie FotografiiDzieci i Młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda”oraz konkursie promującym tożsamość regionalną województwa zachodniopomorskiego w ramach inicjatywy CEN w Koszalinie pod hasłem: ,,Pomorze Zachodnie –TO MY !”.
Ponad to dzieci brały udział w zajęciach sportowych, plastycznych, artystycznych, zabawach interaktywnych, zajęciach filmowych. Podczas tych zajęć organizowane były konkursy z nagrodami, w tym: konkurs na najładniejszą kartkę walentynkową, konkurs sprawnościowy, konkurs profilaktyczny o tematyce antynikotynowej.
Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia kulinarne, prowadzone przez kochane babcie – seniorki z Klubu Seniora Bursztyn. Na zajęciach dzieci uczyły się jak wykonać tradycyjną polską sałatkę, jak przyrządzić apetyczne kanapki oraz jak udekorować potrawy owocami i warzywami. Natomiast w tłusty czwartek upiekliśmy tłuściutkie słodkości, pyszności, które podobnie jak ciepło ,,naszych babć” wprawiły nas w dobry nastrój.
Dzieci z Unieścia najmilej wspominają zajęcia nazwane przez wychowawców ,,Zimowymi śpiworkami”. Wspólne przygotowanie potraw, wspólna wieczorna i poranna toaleta, spanie w śpiworze w świetlicy to dla większości dzieci pierwsza próba samodzielności. Próba, która odbyła się w atmosferze życzliwości oraz w poczuciu bezpieczeństwa, w pobliżu domu, rodziców, w środowisku dobrze znanym dziecku.
Wychowankowie świetlicy w Mielnie wspominają natomiast swój pierwszy wywiad dla Radia Koszalin, podczas którego opowiadały o wrażeniach z tegorocznych ferii w placówce.
Na zakończenie odbył się wyjazd do Parku Wodnego Jan w Darłówku, gdzie wychowankowie świetlic mogli zrelaksować się podczas zajęć w kompleksie basenowym oraz na kręgielni.

Serdeczne podziękowania za pomoc oraz czynny udział w naszych spotkaniach składam paniom z Klubu Seniora Bursztyn: Urszuli Budek, Sabinie Furgał, Irenie Gęsickiej, Ewie Grzesiewskiej, Krystynie Kochańskiej, Teodorze Kocik, Helenie Małeckiej, Zofii Michoń, Janinie Okińczyc, Teresie Sońta, Grażynie Sukurenko, Janinie Sztynak oraz wychowawcom: Bożenie Jasiakiewicz, Ewelinie Piskorowskiej, Anecie Garbali i Alinie Latocha.



Agnieszka Józefowska
Kierownik placówek wsparcia dziennego
- świetlic w Mielnie i Unieściu, działających
w strukturach GOPS w Mielnie-Unieściu


Zapraszamy do galerii zdjęć


27.12.2012r.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w okresie od 01.08.2012r. do 31.12.2012r. realizował zadanie publiczne "Świetlica w Unieściu i Mielnie miejscem odkrywania dziecięcych talentów i pracy z pasją". Zadanie w kwocie 40000,00zł dofinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu "Świetlica - Dzieci - Praca" na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w Gminie w latach 2011- 2015.

Dofinansowanie z dotacji wpłynęło na jego wykonanie w następujący sposób:

Świetlicowo – plenerowe warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży.
W celu przeprowadzenia warsztatów zakupione zostały cztery aparaty fotograficzne z osprzętem (w tym aparat cyfrowy Nikon D31000, 3 aparaty Samsung WB750, 4 karty pamięci, pokrowce ) oraz program komputerowy do edytowania zdjęć i nagrań video ADOBE PHSP&PREM . Dzięki tej inwestycji dzieci miały możliwość korzystania z najlepszego sprzętu, w ilości pozwalającej na swobodną pracę z aparatem w plenerze oraz zajęciach w placówce. Z dotacji pokryty został również koszt zorganizowania plenerów fotograficznych:
- rejsu statkiem wycieczkowym po jeziorze Jamno, z posiłkiem w Restauracji w Uniesciu,
- wyjazdu na latarnię morską w Gąskach, z posiłkiem w Dworku Morskim w Gąskach.
Należy zauważyć, że organizowanie posiłków w godzinach popołudniowych ma ogromne znaczenie dla wychowanków naszych placówek, którzy najczęściej przychodzą do placówki bezpośrednio po zajęciach szkolnych.

Wystawa prac młodych fotografów.

Dofinansowanie zadania pozwoliło na wywołanie i profesjonalne oprawienie oraz wyeksponowanie 20 prac uczestników koła fotograficznego. Autorzy prac prezentowanych podczas wystawy młodych fotografów zostali nagrodzeni upominkami zakupionymi w ramach zadania. Dla gości i autorów prac zakupiony został słodki poczęstunek.

Warsztaty Małego Ogrodnika .
W celu przeprowadzenia warsztatów z dotacji zakupiono ziemię, doniczki, nasiona, sadzonki kwiatów, ziół, warzyw i owoców, narzędzia ogrodnicze, rękawice, konewki, spryskiwacze, itp). Stworzyliśmy dzieciom możliwość nauki praktycznej ogrodnictwa, która ma szeroki aspekt terapeutyczny. Podczas warsztatów dzieci nauczyły się jak sadzić i pielęgnować rośliny ( w tym kwiaty, owoce, warzywa, zioła ),nauczyły się również obowiązkowości, systematyczności, odpowiedzialności ponieważ o rośliny trzeba dbać codziennie.


Warsztaty artystyczne dla dzieci z udziałem seniorów.

W ramach zadania, dzięki dotacji zakupione zostały materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć. Korzystając z tych materiałów dzieci pod opieką seniorów oraz instruktora terapii zajęciowej zrobiły na drutach kapcie, które noszą z radością podczas zajęć. Poza tym podczas warsztatów powstał m.in.: kartki z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, kartki bożonarodzeniowe, które za pośrednictwem Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Pani Wójt zostały wysłane do innych instytucji, urzędów. Kartki były opatrzone opisem wskazującym na miejsce i osoby wykonujące kartki. W ten sposób chcemy promować nasze dzieci oraz placówki. Podczas warsztatów artystycznych powstały również stroiki, ozdoby bożonarodzeniowe, zdobiące salę w której odbyła się wystawa prac młodych fotografów oraz przepiękne bogate trój wymiarowe obrazy,.

Zajęcia informatyczne dla dzieci i młodzieży.
Podczas zajęć dzieci i młodzież nabyły umiejętność obsługi podstawowych programów komputerowych, takich jak: Word, Exel, Power Point, Publisher oraz przygotowały samodzielnie zaproszenia na wystawę prac młodych fotografów. W tym celu niezbędne było zakupienie oprogramowaniaProfessional Office Box.

Pięciodniowy wyjazd edukacyjno – wypoczynkowy dla dzieci i rodziców .
Dzięki dofinansowaniu wyjazdu z dotacji możliwe było zorganizowanie niezwykle atrakcyjnego wyjazdu dla 30 osobowej grupy dzieci i ich rodziców oraz opiekunów, specjalistów. Podczas wyjazdu uczestnicy, w większości po raz pierwszy w życiu:
zwiedzili z przewodnikiem podziemne trasy turystyczne Kopani Soli w Wieliczce,
- zwiedzili Kraków z przewodnikiem ( w tym: Stary Rynek z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, Katedrę z ,,Dzwonem Zygmunta” oraz Grobami Królewskimi, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Pomnik Smoka Wawelskiego, fragment Traktu Królewskiego)
- zwiedzili z przewodnikiem Zakopane i okolice (wjechali kolejka linową na Gubałówkę, zobaczyli Butorowy Wierch, Jaszczórówkę, Krupówki, poznali ludowych twórców, malarzy, rzeźbiarzy, zwiedzili kościoły, poznali historię Zakopanego)
- wspinali się po górach (zwiedzali Tatrzański Park Narodowy, Dolinę Kościeliską z przewodnikiem),
- odpoczywali podczas kąpieli w Wodach Termalnych Bania w Białce Tatrzańskiej,
- poznali kuchnię góralska serwowana przez górali w miejscu zakwaterowania, w przepięknie położonej (z widokiem na Giewont), tradycyjnej chacie góralskiej w Olczej, koło Zakopanego,
- brali udział w wieczornych zabawach tanecznych, integracyjnych przy ognisku i muzyce góralskiej ,
- bawili się oraz edukowali podczas pobyty w Parku Dinozaurów w Inwałcie.
Podczas wyjazdu rodziny otrzymały wsparcie psychologa i pedagoga.

Impreza o charakterze edukacyjno-kulturalnym- wyjazd do Multikina w Koszalinie.
Dzięki dofinansowaniu z dotacji możliwe stało się zorganizowanie i przeprowadzenie wyjazdu do Multikina w Koszalinie na film pod tytułem ,,Renifer Niko ratuje brata”, w którym wzięło udział 28 osób (dzieci z rodzicami lub starszym rodzeństwem, 2 wychowawców). Możliwe również było zakupienie popcorn oraz napój dla uczestników, co było bardzo ważne dla dzieci, których nie stać na taki zakup.

Impreza o charakterze edukacyjno-kulturalnym- wyjazd do
Teatru Bałtyckiego w Koszalinie.
Dzięki dofinansowaniu z dotacji możliwe stało się zorganizowanie i przeprowadzenie wyjazdu do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na pierwszy, popremierowy pokaz sztuki ,,Calineczka” oraz posiłek w Restauracji Mc Donald’s. Niektóre dzieci były w Restauracji Mc Donald’s po raz pierwszy. Z oferty skorzystały 34 osoby, w tym: 31 dzieci i 3 wychowawców.

Impreza o charakterze edukacyjno-kulturalnym- Zabawa Andrzejkowa dla dzieci, rodziców i seniorów .
Dzięki dofinansowaniu z dotacji możliwe stało się zorganizowanie i przeprowadzenie zabawy tanecznej z pełnym wyżywieniem, przy orkiestrze dla 100 osób, w tym: dzieci, rodziców i seniorów. Podczas tej zabawy seniorzy przypomnieli dzieciom tradycyjne zabawy i wróżby andrzejkowe. Zabawa stworzyła niepowtarzalną możliwość integracji pokoleń, a dla seniorów wyjątkową okazję do wyjścia z domu, spotkania się ze znajomymi, aktywnego włączenia się w życie społeczności lokalnej.

Impreza sportowa -Międzyświetlicowy Turniej Sportowy.
Dzięki dofinansowaniu z dotacji możliwe stało się zorganizowanie i przeprowadzenie imprezy sportowej -Międzyświetlicowego Turnieju Sportowego, który odbył się 19 października 2012 r. w sali sportowej w budynku GOPS w Unieściu . W Turnieju wzięło udział 60 osób, w tym dzieci z rodzicami z placówek wsparcia dziennego, działających w strukturach GOPS w Mielnie –Unieściu (świetlicy ,,Rybacówka” w Unieściu, świetlicy ,,Akwarium” w Mielnie, świetlicy ,,Promyk” w Gąskach). Z dotacji zakupiono sprzęt sportowy (piłki do koszykówki i siatkówki, skakanki) ,poczęstunek oraz nagrody dla uczestników Turnieju.

Doposażenie świetlicy ,,Rybacówka” w Unieściu.
Z dotacji, w celu wzbogacenia ofert programowej zostały zakupione:
lektury szkolnych dla dzieci młodszych i starszych ( 36 sztuk)
- literatura specjalistyczna (w tym literatura z zakresu bajko terapii i biblioterapii – 8 sztuk)
- programy multimedialne do nauki i zabawy dla dzieci i młodzieży ( 8 gier multimedialnych)
- telewizor, Xbox z czujnikiem Kinect, tablet graficzny do świetlicy w Mielnie,
3 kontrolery ruchu do gier edukacyjnych i sportowych, 3 ładowarki do baterii (doposażenie sprzętu multimedialnego, zakupionego do świetlicy w Unieściu w ramach programu MPiPS ,,Świetlica, Praca i Staż- socjoterapia w środowisku gminnym” w roku 2009),
2 duże antyramy z pleksy z przeznaczeniem na gazetki tematyczne.
W celu stworzenia możliwości prowadzenia zajęć na podłodze została zakupiona i zamontowana w świetlicy w Mielnie i Unieściu wykładzina dywanowa.
Dzięki doposażeniu placówek w Mielnie i Unieściu dzieci będą mogły odpocząć w świetlicy po zajęciach szkolnych w przyjemny i aktywny sposób, korzystając z gier interaktywnych, sportowych, gier do nauki tańca, gier do aerobiku, fitness, itp.

Zapraszamy do galerii zdjęć



Powrót do treści | Wróć do menu głównego